Przegląd Odlewnictwa 1-2/2017

Plik ze spisem treści numeru: Pobierz
Plik ze streszczeniem numeru: Pobierz

Zeszytem tym, rozpoczynamy Nowy 2017 Rok. Wchodzimy w niego po zakończeniu świętowania 80 rocznicy powstania naszego Stowarzyszenia. Wchodzimy w rok 2017 z optymizmem. Optymizm ten zwiększają płynące ze sfer rządowych informacje według których rewitalizacja polskiego przemysłu nabiera rozpędu. Rewitalizowany będzie przemysł stoczniowy i już w tym zakresie podjęto konkretne działania, związane jak na razie ze Stocznią w Szczecinie, sygnalizujące równocześnie objęcie nimi innych stoczni, które były w przeszłości chlubą naszego przemysłu i jesteśmy przekonani o tym, że mają wszelkie warunki, aby być nią ponownie.

Rewitalizowana ma być zaniedbana sieć naszych dróg wodnych, aby przygotować je do włączenia w efektywnie wykorzystywane sieci dróg wodnych państw europejskich.

Zaawansowana jest rewitalizacja przemysłu obronnego, który również posiada bardzo znaczące możliwości produkcyjne i intelektualne..

Rewitalizacja obejmie na pewno szeroko rozumiane środki transportu, oczywiście głównie szynowego, ale nie tylko.

Wszystkie te informacje i związane z tym działania napełniają nas odlewników optymizmem, bowiem mamy nadzieje, ze kompetentnymi partnerami kierownictw rewitalizowanych przedsiębiorstw i sektorów gospodarczych będą polskie odlewnie, które w przeszłości pełniły taką rolę, produkując niezbędne dla ich produktów odlewy.

Optymizm ten wiążemy również z tym, że nasze odlewnie są aktualnie producentami odlewów do najnowocześniejszych produktów światowych marek z branży motoryzacyjnej, lotniczej, szeroko rozumianej maszynowej w tym obronnej. Dodatkowo posiadamy niezbędne dla innowacyjnego odlewnictwa zaplecze naukowo-badawcze i wdrożeniowe oraz naukowo-dydaktyczne, jak też sprawnie już działające nasze stowarzyszeniowe zaplecze szkolenia ustawicznego osób dorosłych, mogące przeszkolić w systemie szkoleń otwartych oraz zamkniętych nawet kilkaset osób rocznie.

Przyjmując więc z optymizmem płynące z centrum rządowego informacje związane z tymi sprawami „trzymamy kciuki” za ich powodzenie, oczekujemy na pierwsze zaproszenia polskich odlewników do współpracy przy realizacji zamówień na innowacyjne odlewy niezbędne dla innowacyjnych maszyn i urządzeń, które produkowane będą przez rewitalizowane działy polskiego przemysłu i konkretne zakłady produkcyjne.

Nie wyobrażamy sobie bowiem sytuacji, w której mimo posiadania konkretnych mocy produkcyjnych w odlewnictwie, decydenci, odlewy kupować będą i importować za granicami Polski.

Opublikowano: 10.07.2017, Redaktor