Przegląd Odlewnictwa 1-2/2020

Zeszytem 1–2/2020 Przeglądu Odlewnictwa rozpoczynamy Nowy Rok, a kończymy, wspominając zdarzenia, które przeżywaliśmy w minionym roku 2019. Wśród zdarzeń tych były i dobre i złe, szczęśliwe i smutne. Do tych złych zaliczyć należy opublikowane przez Bank Światowy popularne dwa rankingi Doing Business i Paying Taxes.

Ten pierwszy dla Polski spadł o 7 pozycji. W tym drugim utrzymaliśmy ubiegłoroczną niezbyt zaszczytną 77 pozycję.

Poziom tych rankingów, sądząc po ocenach jakie naszemu przemysłowi wystawiają politycy powinien być wyższy.

Towarzyszyć nam one będą przez cały następny 2020 rok, w którym na pewno nie zabraknie trudnych problemów, które rozjaśniane będą uroczystościami rocznicowymi z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Czekają nas też niestety kolejne problemy związane z podwyżkami cen energii elektrycznej, które skutkować będą zwyżkami cen, praktycznie wszystkich produktów szerokiego spożycia, mając również znaczący wpływ na ceny eksportowanych przez nasz przemysł i rolnictwo produktów.

Zdarzenia minionego roku, ujawniły również wiele kłopotów związanych z bezdyskusyjnym już zjawiskiem zmian klimatycznych.

Czeka więc polską gospodarkę konieczność podjęcia poważnych działań związanych z zabezpieczeniem wody dla ludności, przemysłu i rolnictwa.

Równocześnie musimy mieć na uwadze potrzeby związane z wdrażaniem innowacji jakich wymaga już nie tylko przemysł 4.0, ale wyzwania związane z technologiami 5G, oraz zgłaszane przez przemysł potrzeby na bardzo wykształconych pracowników umiejących radzić sobie ze sztuczną inteligencją oraz, na przykład, z ograniczeniami wody, energii, materiałów itp.

Problematyka ta wymagać będzie już w bieżącym roku szeregu niełatwych działań, a przy tym działań bardzo kosztownych. W większości będą je realizować inżynierowie i technicy wspierani przez nowoczesne, często interdyscyplinarne, zespoły naukowo-wdrożeniowe. Czeka nas więc dużo odpowiedzialnych i ambitnych zadań, których realizacja trwać będzie na pewno przez kilka kolejnych lat.

Liczyć należałoby na to, ze jesteśmy przygotowani do podjęcia tych działań i że nie zabraknie środków na ich realizację, ale czy tak będzie narawdę. Odlewnicy już w bieżącym roku planują, między innymi, zaprezentowanie wielu liczących się innowacyjnych rozwiązań w czasie krajowych i międzynarodowych imprez targowych, konferencji i podczas 74 Światowego Kongresu Odlewnictwa, który odbędzie się w dniach 18–22 października 2020 roku w Korei Południowej.

Życzymy wszystkim Czytelnikom przyjemnej lektury.

Pliki do pobrania:
Spis treści: Pobierz plik
Opublikowano: 04.03.2020, Redaktor