Przegląd Odlewnictwa 1-2/2021

Niniejszym zeszytem 1–2/2021 Przeglądu Odlewnictwa rozpoczynamy kolejny, niestety nie łatwy rok dla naszej działalności.

Nie ziściły się nasze nadzieje, że rok ten pozwoli rozpocząć działalność bez obostrzeń. Obostrzenia wymusza nadal trwająca pandemia koronawirusa, której mimo wysiłków naszych władz, służby zdrowia oraz społecznej dyscyplinie nie udało się ograniczyć.

Jednakże, nową nadzieję są szczepienia, które realizowane według ustalonej przez rząd RP kolejności, pozwolą na sukcesywne i rozważne odmrażanie gospodarki oraz powolny powrót do normalności.

Normalność ta dla naszej działalności wiąże się z możliwością powrotu do organizacji konferencji, targów, szkoleń itp., które po raz kolejny zostały przełożone na drugą połowę roku, głownie na ostatnie jesienne miesiące.

Spodziewamy się, że koniec bieżącego roku będzie okresem, w którym gospodarka światowa będzie widocznie aktywizować swoje działania po trudnym czasie pandemii. Liczymy zatem, że możliwym będzie spotkać się z Państwem podczas naszych konferencji i Ogólnopolskiego Dnia Odlewnika, tym bardziej że towarzyszyć mu będzie Jubileusz 85-lecia naszej działalności.

Aby jednak przedstawić naszym Szanownym  Czytelnikom niezależne oceny sytuacji polskiego odlewnictwa w dobie pandemii, w zeszycie 1–2/2021 Przeglądu Odlewnictwa publikujemy kilka wywiadów z działającymi w przemyśle Kolegami i Koleżankami. W swoich wypowiedziach przedstawiają oni swoje doświadczenia i przemyślenia z działalności w minionym roku. Jesteśmy przekonani, że publikacje te będą bardzo wartościowe i pozwolą na zapoznanie się przez Czytelników z fachową i rzetelną oceną zaistniałej sytuacji, oceną – polskich odlewni i współpracujących z nimi firmami.

Ponadto, nadal publikujemy, jakże istotne z punku widzenia Przemysłu 4.0, artykuły poświęcone cyfryzacji i wdrażaniu tej idei w przemyśle metalowym, w tym:

  • Bariery cyfrowej transformacji, autorstwa Piotra Ziółkowskiego,
  • Eksploracja danych i uczenie maszynowe w aspektach pozyskiwania wiedzy o produkcji i przetwarzaniu metali na potrzeby przemysłu 4.0, autorstwa Krzysztofa Regulskiego,

W bieżącym zeszycie znajdziecie Państwo również aktualności z polskiej i zagranicznej branży odlewniczej, branż pokrewnych oraz plan przewidywanych do realizacji szkoleń otwartych i bieżących działań Stowarzyszenia. Szczególnie zachęcamy do wsparcia działań Stowarzyszenia w aspekcie pozyskiwania danych statystycznych z branży, czemu służy stosowna ankieta statystyczna oraz do zaistnienia w kolejnej edycji Katalogu Polskich Odlewni i Dostawców dla Odlewnictwa.

Serdecznie zachęcamy do lektury Przeglądu Odlewnictwa, który dzięki Państwu i dla Państwa stara się być coraz bardziej atrakcyjnym źródłem informacji. Jednocześnie przekazujemy wszystkim życzenia zdrowia, cierpliwości i wytrwałości w pokonywaniu przedłużających się obostrzeń oraz nadziei na szybki powrót do normalności.

 

Tadeusz Franaszek – redaktor naczelny

Pliki do pobrania:
Spis treści: Pobierz plik
Streszczenie: Pobierz plik
Opublikowano: 10.03.2021, Redaktor