Przegląd Odlewnictwa 1-2/2022

Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy!

Zeszytem tym, rozpoczynamy kolejny 85 rok wydawania naszego Przeglądu Odlewnictwa. Mimo optymistycznych prognoz, którymi kończyliśmy nie najłatwiejszy 2021 rok, wchodzimy w rok 2022 ze sporym ładunkiem nadziei.

Nie ułatwiają tego analizy napływających z różnych stron świata niezbyt optymistycznych wiadomości. Świat mierzy się z trwającą nadal pandemią i mutującym wirusem COVID-19, który choć łagodniejszy, znacznie szybciej rozprzestrzenia się w społeczeństwie.

W Polsce doświadczamy wzrost inflacji, cen artykułów codziennego użytku oraz żywności, co wymusza konieczność wzrostu wynagrodzeń, wzrost cen materiałów i surowców używanych przez gospodarkę w różnych gałęziach przemysłu, co utrudnia podejmowanie inwestycji, a nawet prowadzenie dotychczasowej działalności.

Ponadto nad naszą wschodnią granicą zaczęły gromadzić się  „czarne chmury”. Najpierw spowodowane rosnącym napływem nielegalnych emigrantów, a obecnie prawdopodobieństwem konfliktu zbrojnego pomiędzy Ukrainą i Rosją.

Wszystko to poważnie utrudnia powrót do normalności i tworzy wiele trudnych do pokonania sytuacji, które nie sprzyjają realizacji naszych działań, utrudniając prowadzenie i organizację szkoleń, konferencji techniczno-naukowych oraz imprez wymagających współpracę z większymi grupami uczestników.

Oddzielnym problemem jest ograniczenie przez gospodarkę działalności inwestycyjnej i nowatorskiej, co poważnie wpływa na jej konkurencyjność.

Pomimo tego Stowarzyszenie Techniczne Odlewników Polskich przyjęło na 2022 rok bardzo ambitny rzeczowo-merytoryczny plan działań, liczą na jego realizację i zapewnienie satysfakcji wśród naszych Koleżanek i Kolegów, naszych Szanownych Sponsorów, Czytelników i Autorów.

Uwiarygadniając ten plan w pierwszym zeszycie Przeglądu Odlewnictwa 1–2/2022 publikujemy:

  •       Międzynarodowa konferencja „Odlewnia Przyszłości. Technologie-Materiały-Maszyny”,                        autorstwa K. Liszki,
  •       Mechanizacja formowania firmy WÖHR, autorstwa Peter Wagner,
  •       Dynamiczny rozwój odlewni Chemar SA, wywiad z Prezesem Odlewni Mariuszem Gajowcem,
  •       Rekordowa Strzelarka LHL: firma Laempe zrealizowała największą na świecie strzelarkę do                rdzeni,
  •       Pracownik w centrum uwagi. Działania HR w czasie pandemii, wywiad z Aleksandrą Łozowską,        kierownikiem ds. szkoleń i rozwoju – psychologiem z działu HR Grupy PGO,
  •       Z dziejów odlewni Braci Evans w Warszawie (cz. 1), autorstwa Marka Skowrona,
  •       METEF 2022. „Nieskończone” możliwości zastosowania aluminium.

Serdecznie zapraszamy do lektury, życząc wszystkim zdrowia, dalszej cierpliwości i wytrwałości w pokonywaniu niezależnych w większości przypadków od nas trudności. Niech kolejne 85-lecie będzie przyjazne i szczęśliwe dla Przeglądu Odlewnictwa i polskiego odlewnictwa .

Tadeusz Franaszek – redaktor naczelny

 

Pliki do pobrania:
Spis treści: Pobierz plik
Streszczenie: Pobierz plik
Opublikowano: 14.03.2022, Redaktor