Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy!
Zeszytem tym, rozpoczynamy kolejny 85 rok wydawania naszego Przeglądu Odlewnictwa. Mimo optymistycznych prognoz, którymi kończyliśmy nie najłatwiejszy 2021 rok, wchodzimy w rok 2022 ze sporym ładunkiem nadziei.
Nie ułatwiają tego analizy napływających z różnych stron świata niezbyt optymistycznych wiadomości. Świat mierzy się z trwającą nadal pandemią i mutującym wirusem COVID-19, który choć łagodniejszy, znacznie szybciej rozprzestrzenia się w społeczeństwie.
W Polsce doświadczamy wzrost inflacji, cen artykułów codziennego użytku oraz żywności, co wymusza konieczność wzrostu wynagrodzeń, wzrost cen materiałów i surowców używanych przez gospodarkę w różnych gałęziach przemysłu, co utrudnia podejmowanie inwestycji, a nawet prowadzenie dotychczasowej działalności.
Ponadto nad naszą wschodnią granicą zaczęły gromadzić się „czarne chmury”. Najpierw spowodowane rosnącym napływem nielegalnych emigrantów, a obecnie prawdopodobieństwem konfliktu zbrojnego pomiędzy Ukrainą i Rosją.
Wszystko to poważnie utrudnia powrót do normalności i tworzy wiele trudnych do pokonania sytuacji, które nie sprzyjają realizacji naszych działań, utrudniając prowadzenie i organizację szkoleń, konferencji techniczno-naukowych oraz imprez wymagających współpracę z większymi grupami uczestników.
Oddzielnym problemem jest ograniczenie przez gospodarkę działalności inwestycyjnej i nowatorskiej, co poważnie wpływa na jej konkurencyjność.
Pomimo tego Stowarzyszenie Techniczne Odlewników Polskich przyjęło na 2022 rok bardzo ambitny rzeczowo-merytoryczny plan działań, liczą na jego realizację i zapewnienie satysfakcji wśród naszych Koleżanek i Kolegów, naszych Szanownych Sponsorów, Czytelników i Autorów.
Uwiarygadniając ten plan w pierwszym zeszycie Przeglądu Odlewnictwa 1–2/2022 publikujemy:
Serdecznie zapraszamy do lektury, życząc wszystkim zdrowia, dalszej cierpliwości i wytrwałości w pokonywaniu niezależnych w większości przypadków od nas trudności. Niech kolejne 85-lecie będzie przyjazne i szczęśliwe dla Przeglądu Odlewnictwa i polskiego odlewnictwa .
Tadeusz Franaszek – redaktor naczelny