Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy!
Zeszytem 1–2/2024 powitaliśmy Nowy Rok. Towarzyszyły temu liczne życzenia, które dotyczyły działalności stowarzyszeniowej, wydawniczej oraz codziennej działalności zawodowej. Rozpoczynając Nowy Rok, witaliśmy go z nadzieją, że będzie on lepszy od minionego i nie będą towarzyszyć mu zaskakujące zdarzenia. Mamy też nadzieję, że gospodarka ustabilizuje się i wróci do znanej nam przed laty „normalności”, a odlewnictwo rozpocznie produkcję odlewów, które znajdą swoje rynki wraz z ożywieniem się większości branż, w tym głównie motoryzacyjnej, maszynowej i przemysłu gospodarstwa domowego.
Kalendarz na rok 2024 jest wypełniony licznymi krajowymi i zagranicznymi wydarzeniami odlewniczymi tj. konferencjami, targami, turniejami i kongresami. Już w maju startujemy od XVI Międzynarodowej Konferencji Odlewnictwa Ciśnieniowego, następnie w czerwcu zapraszamy na Targi CastForge oraz ITM Industry Europe i XI Forum Prezesów i Dyrektorów Odlewni w Polsce. Jesień natomiast to czas na 75. Światowy Kongres Odlewnictwa, który tym razem odbędzie się w Deyang w Chinach. Wydarzeniom tym jak zawsze towarzyszyć będzie Przegląd Odlewnictwa.
Pierwszy tegoroczny numer Przeglądu Odlewnictwa jest zapowiedzią kolejnych działań realizowanych przez stowarzyszenie, w tym działań statystycznych, szkoleniowych, wydawniczych, konferencyjnych i integracyjnych.
Warto nadmienić, że rok 2024 rozpoczyna również kolejną czteroletnią kadencję Zarządu Głównego STOP, na którego czele stać będzie nowo wybrany prezes – prof. Rafał Dańko. W zeszycie tym znajdą Państwo sprawozdanie z XXXV Zwyczajnego Walnego Zjazdu Delegatów STOP, który odbył się w grudniu 2023 roku.
Ponadto w Przeglądzie Odlewnictwa 1–2/2024 publikujemy również artykuł prezentujący przemysł odlewniczy w Turcji – jednego z czołowych producentów odlewów w Europie. Materiał, autorstwa Tunçağ Cihangir Sen – sekretarza generalnego TÜDÖKSAD przedstawia dane dotyczące nie tylko produkcji odlewów ogółem, ale szczególnie skupia się na produkcji odlewów ze stopów aluminium. Warto zapoznać się z trendami tam panującymi, perspektywami
i zagrożeniami widzianymi oczami tureckich przedsiębiorców.
Zachęcamy również do lektury pozostałych pozycji w Przeglądzie Odlewnictwa, w tym:
Mamy nadzieję, że lektura tego zeszytu zainteresuje Szanownych Czytelników i wzbudzi ich zainteresowania.
Tadeusz Franaszek – redaktor naczelny