Przegląd Odlewnictwa 3-4/2020

To już drugi w bieżącym roku zeszyt Przeglądu Odlewnictwa. Nie spodziewaliśmy się, że będziemy musieli wydać go w tak niecodziennych warunkach. Cały Świat dotknęła, rozpoczętą w Chinach w końcu ubiegłego roku, epidemia koronawirusa COVID-19.

Epidemia dotknęła większość najbardziej rozwiniętych krajów świata w tym USA, Japonię, Koreę Południową oraz większość państw Unii Europejskiej. Tym samym spowodowała bardzo negatywny wpływ na gospodarkę, wymuszając konieczność powszechnego ograniczenia kontaktów międzyludzkich na wszystkich poziomach ich działalności.

Sytuacja ta dotknęła również Polskę. Drastyczne ograniczenia wprowadzone przez Rząd RP, mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa w społeczeństwie, zdezorganizowały działalność wielu gałęzi gospodarki, w tym przemysłową, turystyczną i transportową oraz zaburzyły polskie szkolnictwo podstawowe, średnie i wyższe oraz życie społeczno-polityczne.

Epidemia COVID-19 zmusiła wiele podmiotów do odwołania branżowych konferencji, spotkań i targów. Również Stowarzyszenie Techniczne Odlewników Polskich w trosce o bezpieczeństwo uczestników konferencji podjęło decyzję o odwołaniu XIII Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Innowacje w odlewnictwie ciśnieniowym” oraz przełożyło termin  XVII Konferencji Sprawozdawczej Komitetu Metalurgii PAN „Metalurgia 2020” na listopad br.

Koronawirus uderzył również w przemysł. Skutki epidemii odczuwają już polskie odlewnie. Przerwanie łańcucha dostaw, zaburzenie dróg zbytu oraz trudności z dostępnością personelu i ograniczeniem kontaktów z partnerami biznesowymi powodują zakłócenia procesu produkcyjnego. W konsekwencji obserwowany jest spadek zamówień i niższe obroty. Koncern motoryzacyjny Toyota wstrzymał do odwołania produkcję w polskich fabrykach silników i przekładni w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach, Zatrzymana została również produkcja samochodów w zakładach Volkswagen Poznań i produkcja należącej do koncernu odlewni.

Warto podkreślić, że na prośbę Wydziału Polityki Przemysłowej Departamentu Innowacji Ministerstwa Gospodarki, Stowarzyszenie Techniczne Odlewników Polskich na bieżąco monitoruje zakłócenia w działalności przedsiębiorstw odlewniczych.

W aktualnym zeszycie znajdziecie Państwo informacje o przygotowywanym, do kolejnego zeszytu Przeglądu Odlewnictwa, nowym Katalogu Polskich Odlewni i Dostawców dla Odlewnictwa 2020, który będzie pomocnym narzędziem dla poszukujących producentów odlewów, maszyn, urządzeń i materiałów, zwłaszcza w momencie kiedy przemysł będzie aktywizował swoją działalność po wygaszeniu w świecie epidemii. Gorąco zachęcam do dokonania wpisu do Katalogu i tworzenia potencjału polskiego odlewnictwa.

Jednocześnie Zarząd Główny Stowarzyszenia Technicznego Odlewników Polskich we współpracy z Odlewniczą Izba Gospodarczą podjął działania zmierzające do zebrania podstawowych danych statystycznych odzwierciedlających sytuację polskiej branży odlewniczej. Obecnie dane te nie są gromadzone przez żaden podmiot, a opracowania Głównego Urzędu Statystyczne nie są adekwatne do rzeczywistości. Inicjatywa ta posłuży do przygotowania rzetelnej, bieżącej informacji o polskim przemyśle odlewniczym i jego możliwościach. W zeszycie znajdziecie Państwo informację o prowadzonej akcji oraz ankietę. Zwracam się zatem do Prezesów, Dyrektorów polskich odlewni, zarówno tych dużych i tych małych, o przychylne potraktowanie naszej prośby.

Po raz pierwszy zeszyt Przeglądu Odlewnictwa przygotowywany był w sposób zdalny, jednakże wciąż we współpracy z całym zespołem Redakcji, co było dla nas wyzwaniem i zupełnie nowym doświadczeniem. Mamy nadzieję, że zarówno Nasi Czytelnicy jak i Autorzy i Reklamodawcy nie odczują tej zmiany.

Jestem  przekonany, że powszechna mobilizacja oraz dyscyplina społeczeństw w przestrzeganiu drastycznych rygorów, pozwoli pokonać epidemię koronawirusa, epidemię niszczącą dorobek wielu gospodarek.

Przekazując ten zeszyt do rąk Szanownych Czytelników życzę miłej lektury, zdrowia i jak najszybszego powrotu do normalności.

Tadeusz Franaszek

Pliki do pobrania:
Spis treści: Pobierz plik
Streszczenie: Pobierz plik
Opublikowano: 06.04.2020, Redaktor