Przegląd Odlewnictwa 3-4/2021

W stale trwającej pandemii przygotowywaliśmy kolejny, drugi już w bieżącym roku zeszyt Przeglądu Odlewnictwa 3–4/2021. Jego wydanie pokrywa się czasowo  z rozpoczęciem, w normalnych warunkach, sezonu organizacji konferencji techniczno-naukowych oraz branżowych targów. W tym roku tak jednak nie będzie. Nie odbędą się wszystkie planowane w pierwszym i drugim kwartale imprezy branżowe. Świat wszedł bowiem w kolejną, znacznie groźniejszą fazę pandemii. Uniemożliwia to nadal organizację masowych imprez, mimo przestrzegania przez Organizatorów, nie łatwych do dotrzymania obostrzeń.

Sytuacja ta ogranicza praktycznie nadal możliwość promowania nowości technicznych w czasie branżowych imprez targowych
i konferencyjnych.

Z tego też powodu, w bieżącym zeszycie publikujemy kilka ciekawych tekstów, którymi chcemy wypełnić choć w części coraz dotkliwszy brak dostępu do innowacji. Liczymy, że teksty te zainteresują naszych Szanownych Czytelników.

Wśród prezentowanych artykułów znajdziecie Państwo:

  •  „Zastosowanie polimerowych modeli drukowanych w 3D do technologii odlewania metodą wytapianych modeli”, autorstwa M. Petrič, R. Cerc Korošec, M. Vončina, P. Mrvar, S. Kastelic,
  •  „Odlewy strukturalne o najwyższych parametrach”, autorstwa
    P. Wiederhold,
  •  „Wysokowydajne materiały na narzędzia do wykonywania rdzeni i formowania”, autorstwa K. Kołodziej i A. Wójcika.

Publikacje te uzupełniają  trzy interesujące wywiady.

Pierwszy z nich to wywiad z dr inż. Ion Aleksandru Bacanu na temat nowoczesnego Centrum Kompetencji HA, oferującego odlewniom nowoczesne podejście do etapu projektowania linii produkcyjnych i wsparcie przy wdrażaniu projektu oraz szkoleniu załogi.

Drugi wywiad, z przedstawicielami firmy Fenix Machines Sp. z o.o., dotyczący możliwości szlifowania odlewów z wykorzystaniem pierwszej tego typu polskiej maszyny CNC.

Trzeci wywiad poświęcony jest firmie Gusstech, Członkowi Wspierającemu STOP, świętującemu w tym roku swój 10. Jubileusz.

Dla wielbicieli historii odlewnictwa publikujemy artykuł pt. „Pamiątkowe tablice pierwszego odlewu”, w którym autor – Marek Skowron prezentuje zachowane dotychczas odlewane tablice, upamiętniające pierwsze odlewy wykonane przez huty i zakłady odlewnicze.

Tradycyjnie w zeszycie znajdziecie Państwo informacje o bieżących działaniach Stowarzyszenia, działaniach jego Parterów oraz aktualne informacje z kraju i ze świata.

Zachęcamy wszystkich naszych wiernych Członków i Czytelników do lektury tego zeszytu Przeglądu Odlewnictwa, życząc zdrowia i dalszej cierpliwości, która pozwoli nam doczekać momentu, w którym będziemy mogli rozpocząć planowane na drugą połowę roku działania, a którymi przewidujemy podsumować 85-lecie istnienia naszego Stowarzyszenia.

 

Tadeusz Franaszek – redaktor naczelny

Pliki do pobrania:
Spis treści: Pobierz plik
Streszczenie: Pobierz plik
Opublikowano: 14.05.2021, Redaktor