Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy!
Zeszytem 3–4/2023 Przeglądu Odlewnictwa kontynuujemy działalność wydawniczą stowarzyszenia.
Nadal trwa wojna pomiędzy Ukrainą i Rosją, świat nie pokonał pandemii Covid-u, nie wygasły stałe już niepokoje w różnych innych częściach świata, gnębią nas stale kataklizmy klimatyczne. Wszystko to dzieje się w czasie,
w którym obchodzimy 550 rocznice urodzin Mikołaja Kopernika, wdrażamy coraz szerzej cyfryzację oraz gospodarkę 4.0.
Mimo tych ważnych, a w dużej części nie zawsze spodziewanych zdarzeń prowadzone jest coraz nowocześniejsze odlewnictwo oraz rozwój wszystkich dziedzin gospodarki, chociaż z różnych powodów nie jest on równomierny.
Rozwój ten bowiem zależy też od efektywnego wykorzystania sztucznej inteligencji, wiążącej się z powstawaniem coraz częściej wynalazków, które zmieniają dotychczasową tematykę działań technicznych. To wszystko powoduje, że nawet bardzo sprawni i wykształceni inżynierowie nie zawsze nadążają za postępem.
W związku z tym ciągle trwa popyt na nowości. Zapotrzebowania te zaspokajają między innymi czasopisma i konferencje naukowe
i naukowo-techniczne oraz branżowe imprezy wystawiennicze.
Wchodzimy aktualnie w okres odbywania tych imprez. W odlewnictwie, w dniach 12–16 czerwca br. w Düsseldorfie odbędą się najważniejsze międzynarodowe targi branżowe – GIFA 2023. W targach tych weźmie udział również nasze Stowarzyszenie. W tym miejscu zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszego stoiska – hala 12, stoisko E10.
Wydawany przez nasze Stowarzyszenie Przegląd Odlewnictwa, spełnia też skutecznie rolę dobrego informatora dla sporej części polskich odlewni i nie tylko.
W zeszycie 3–4/2023 Przeglądu Odlewnictwa znajdą Szanowni Czytelnicy następujące artykuły:
Poza tym publikacje te uzupełniają bieżące wiadomości stowarzyszeniowe oraz informacje z krajowego, europejskiego i światowego rynku odlewniczego.
Życzymy miłej lektury.
Tadeusz Franaszek – redaktor naczelny