PRZEGLĄD ODLEWNICTWA 3-4’2024

Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy!

Niniejszy, kolejny już w tym roku, zeszyt Przeglądu Odlewnictwa dotrze do rąk Szanownych Czytelników z początkiem II kwartału 2024 roku.

Zeszytem tym otwieramy sezon wiosenny w odlewnictwie. Wypełniony on będzie wieloma cyklicznymi imprezami zarówno targowymi, jak i spotkaniami podczas branżowych konferencji.

W przededniu kalendarzowej wiosny odbyły się dwie bardzo ważne dla branży odlewniczej oraz działalności stowarzyszeniowej uroczystości.

Pierwsza z nich odbyła się 4 marca 2024 roku w Warszawie to Światowy Dzień Inżyniera. Został zorganizowany już po raz kolejny przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej, w tym roku obchodzony pod hasłem: „Inżynierskie rozwiązania dla zrównoważonego świata”. Święto to ma podkreślać rolę twórców techniki i znaczenie ich pracy dla społeczeństwa.
W popularyzację tego ważnego święta pod patronatem Federacji, angażuje się coraz więcej środowisk technicznych, w tym polskie uczelnie, które we własnym zakresie przygotowują bogaty program obchodów Światowego Dnia Inżyniera.

2 marca 2024 roku w Elblągu, w ramach indywidualnych obchodów święta inżyniera po raz drugi spotkanie reprezentantów środowisk inżynierskich Elbląga zorganizowała Rada Regionalna Federacji Stowarzyszeń Naukowo Technicznych NOT oraz Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu. Spotkanie poświęcone było tematyce zawartej w tytule konferencji „Elbląscy inżynierowie – ich wkład
w kształtowanie przyszłości miasta i regionu”.

Druga również miała miejsce 4 marca 2024 roku w Warszawie połączona z obchodami Dnia Inżyniera, podczas którego podsumowano kolejną edycję plebiscytu organizowanego przez Przegląd Techniczny, o tytuł Złotego Inżyniera. Złoty Inżynier to tytuł przyznawany innowacyjnym twórcom techniki i wynalazcom. Nagroda promuje osiągnięcia i dokonania polskich inżynierów,
a także podkreśla ich rolę w rozwijaniu nowoczesnej i konkurencyjnej gospodarki. Nagrody przyznano w 8 kategoriach. Diamentowym Inżynierem 2023 został prof. dr hab. inż. Jerzy Lis – naukowiec, dydaktyk i organizator nauki, specjalista w zakresie inżynierii materiałowej
i technologii chemicznej, członek korespondent PAN, rektor AGH. Działacz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych. Gratulujemy serdecznie Panie Rektorze!

W dniach 5–8 marca 2024 r. Odlewnicza Izba Gospodarcza zorganizowała misję gospodarczą na targi MECSPE w Bolonii we Włoszech. To już kolejna impreza tego typu, zorganizowana we współpracy
z włoską Instytucją SENAF. Misja gospodarcza była doskonałą okazją do wielu spotkań, podczas których nawiązano nowe i odświeżono stare znajomości biznesowe i towarzyskie.

Relacje z tych obchodów, a także Targów w Bolonii publikujemy na łamach tego zeszytu.

Kolejnym ważnym spotkaniem odlewników będzie XVI już konferencja „Innowacje w odlewnictwie ciśnieniowym”, która tym razem odbędzie się w Opalenicy koło Poznania w dniach 13–15 maja 2024 roku, a organizowana jest przez Oddział STOP w Łodzi. Tematyka konferencji obejmuje zagadnienia dotyczące odlewnictwa ciśnieniowego.

W dniach 4–7 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędą się Targi ITM Industry Europe, w tym roku pod hasłem: „Targi przemysłu ery cyfrowej”, podczas których stowarzyszenie na stoisku w nowej odsłonie, będzie skupiało zarówno polskie odlewnie jak i firmy współpracujące z odlewnictwem.

I wreszcie u schyłku tegorocznej wiosny w dniach 17–18 czerwca 2024 roku w Kielcach spotkamy się z kadrą zarządzającą podczas kolejnego Forum Prezesów i Dyrektorów Odlewni w Polsce. Forum to ekskluzywne spotkanie głównych graczy na rynku odlewniczym. Do udziału zapraszamy Prezesów i Dyrektorów wszystkich polskich odlewni oraz firm będących dostawcami dla odlewnictwa.

Tegoroczny program Forum obejmie kilka sesji tematycznych, w tym panel dyskusyjny z udziałem krajowych i zagranicznych ekspertów, poświęcony aktualnym wyzwaniom jakie stoją przed przemysłem odlewniczym. Organizatorami kolejnej edycji forum jest Stowarzyszenie Techniczne Odlewników Polskich oraz Odlewnicza Izba Gospodarcza. Zapraszamy! Tu warto być!

W zeszycie Przeglądu Odlewnictwa 3–4/2024 oprócz relacji
z wiosennych spotkań i wydarzeń, które już się odbyły i zaproszeń na te wydarzenia, które odbędą się w przyszłości znajdziecie Państwo również artykuły:

  • Eurocast Industries reprezentuje firmę Joest w Polsce,
  • Udoskonalenia w narzędziach oprogramowania w erze produkcji cyfrowej, autorstwa Jiten Shah,
  • Targi METAL w nowej odsłonie. Wywiad z Piotrem Pawelcem – Dyrektorem Projektu, Targi Kielce SA,
  • Innowacje grupy FRECH na rzecz długoterminowego sukcesu! autorstwa Tobiasa Justa,
  • II Mistrzostwa Polski Odlewników w Narciarstwie i Snowboardzie,
  • Targi MECSPE w Bolonii, autorstwa Witolda Dobosza,
  • Rekordowa liczba rejestracji: dalszy rozwój CastForge,

a także wiele krótkich informacji z przemysłu krajowego i międzynarodowego.

Życzymy miłej lektury!

 

Tadeusz Franaszek – redaktor naczelny

 

Pliki do pobrania:
Spis treści: Pobierz plik
Streszczenie: Pobierz plik
Opublikowano: 07.05.2024, Redaktor