PRZEGLĄD ODLEWNICTWA 5-6’2024

Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy!

Naszym Szanownym Czytelnikom przekazujemy kolejny zeszyt Przeglądu Odlewnictwa 5–6/2024.

Za naszą wschodnią granicą ciągle trwa bardzo aktywna wojna rosyjsko-ukraińska, w której codziennie, po obu stronach walczących stron, giną osoby cywilne oraz w gruzy zamieniają się ich domy i mieszkania.

Mimo bardzo dużego zaangażowania wielu liczących się w świecie polityków, nie udaje się podjąć skutecznych rozmów, które dawałyby nadzieję na co najmniej zawieszenie niszczycielskich działań. Ciągle istnieją obawy, że ich obszar może się zwiększyć i przenieść na kolejne rejony Europy.

Kolejne, niszczycielskie walki, rozpoczęły się między Izraelem
a Hamasem, które również nie mają tendencji do szybkiego zakończenia.

Oba te wojenne działania wpływają negatywnie na gospodarkę, hamując jej rozwój oraz destabilizując wszystkie aktywności działów gospodarki zarówno w Europie jak i na świecie.

W tle tych smutnych wydarzeń, życie toczy się dalej, a świat
i gospodarka muszą iść do przodu.

Mamy przed sobą czas targów branżowych, podczas których producenci eksponują dużo nowych i ciekawych rozwiązań produktowych
i technologicznych oraz wielu innych zaplanowanych imprez branżowych.

Europejski Kongres Gospodarczy 2024, który odbył się w dniach 7–9 maja 2024 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym
w Katowicach. Kongres to miejsce, które łączy możliwości nawiązywania i rozwijania relacji biznesowych z wymianą doświadczeń i zdobywaniem wiedzy. 16. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego to szereg nowości, które podnoszą rangę wydarzenia, ale również rozwój najmocniejszych atutów marki Kongresu.

Podczas Kongresu obecne były uznane autorytety, wyraziste indywidualności, decyzyjni politycy. Menedżerowie wielkich firm
i przedsiębiorcy. Eksperci, naukowcy, ludzie mediów. Kilkuset panelistów to kompetentne i opiniotwórcze grono. Gośćmi specjalnymi byli: Donald Tusk – prezes Rady Ministrów oraz Ursula von der Leyen – kandydatka EPL na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej.

Osobą reprezentującą polskie odlewnictwo podczas kongresu był prof. Rafał Dańko, prezes Stowarzyszenia Technicznego Odlewników Polskich oraz prorektor ds. studenckich Akademii Górniczo-Hutniczej. Profesor Rafał Dańko wziął udział w prelekcji „Wyzwania rynku pracy”, w którym poruszone zostały tematy związane z zasobami rynku pracy i potrzebami gospodarki.

Tematyka Europejskiego Kongresu Gospodarczego obejmowała najważniejsze dziedziny gospodarki, kierunki rozwoju społecznego, kluczowe dla przyszłości zjawiska i trendy, w niestabilnej, dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.

Wśród imprez targowych drugiego kwartału odbędą się ITM Industry Europe w Poznaniu i CastForge w Stuttgarcie.

ITM Industry Europe to największe i najbardziej znaczące targi przemysłowe w tej części Europy, prezentujące światowe trendy zgodne z ideą Przemysłu 4.0. Tegoroczna edycja odbędzie się 4–7 czerwca 2024 roku.

Wydarzenie tworzą, jak zwykle, nie tylko bogate ekspozycje wystawiennicze, ale także liczne konferencje, debaty i szkolenia. Program ITM Industry Europe co roku budowany jest na wiedzy doświadczonych ekspertów oraz wspierany przez kluczowe organizacje, stowarzyszenia i instytucje branży przemysłowej. ITM Industry Europe to kluczowe miejsce spotkań i wymiany technologicznych doświadczeń liderów sektora innowacji.

Światowej klasy wystawcy, profesjonaliści z zakresu automatyzacji produkcji, metalurgii i obróbki metali, nowoczesne maszyny
i technologie spotykają się i w tym roku.

Stowarzyszenie jak co roku uczestniczyło w ITM Industry Europe organizując wspólne stoisko, na którym spotkają się firmy reprezentujące branżę odlewniczą oraz współpracujące z odlewnictwem, a więc producenci odlewów oraz dostawcy materiałów i urządzeń dla odlewnictwa.

Castforge to targi skupiające się na odlewach i odkuwkach wraz z obróbką. Branża spotyka się co dwa lata w MesseStuttgart, aby zaprezentować swoją ofertę produktów i usług. Międzynarodowi producenci odlewów i odkuwek oraz wysoko wyspecjalizowani przetwórcy spotykają się z odbiorcami przemysłowymi z branży budowy maszyn i urządzeń, branży inżynierii napędowej, branży pomp i hydrauliki siłowej oraz branży budowy pojazdów użytkowych.

Stowarzyszenie i tam zaprosiło firmy chętne do współtworzenia stoiska, na którym będą promować polski przemysł odlewniczy.

Warto wspomnieć o XI Forum Prezesów i Dyrektorów Odlewni
w Polsce, które odbędzie się w dniach 17–18 czerwca 2024 roku
w Kielcach to ekskluzywne spotkanie głównych graczy na rynku odlewniczym. Do udziału zaproszeni zostali prezesi i dyrektorzy wszystkich polskich odlewni oraz firm będących dostawcami dla odlewnictwa. Tematem przewodnim tegorocznego forum będą: „Aktualne wyzwania przemysłu odlewniczego”. Główne tematy, które pojawią się podczas dyskusji to: sytuacja przemysłu odlewniczego w krajach europejskich, kadry dla odlewnictwa, dekarbonizacja, przyszłe wyzwania dla przemysłu odlewniczego (BREF), nowe obowiązki dla importerów (CBAM).

Podczas Forum przedstawione zostaną prezentacje i informacje na temat nowości na rynku odlewniczym. Spotkanie będzie doskonałą okazją do wymiany poglądów i idei, wysłuchania specjalistów, a także do udanego networkingu i rozwoju relacji B2B.

Tegorocznemu Forum towarzyszyć będą obchody Jubileuszu 30-lecia działalności Odlewniczej Izby Gospodarczej.

Organizatorami spotkania jest Stowarzyszenie Techniczne Odlewników Polskich oraz Odlewnicza Izba Gospodarcza.

Zachęcamy Szanownych Czytelników do zapoznania się z aktualnym zeszytem, w którym znajdują się następujące artykuły:

  • Forma na sukces: ABAS ERP jako kruszywo nowej ery w odlewnictwie,
  • PGO SA – stawia na pracowników. Wywiad z prezesem zarządu PGO SA Łukaszem Petrusem,Odlewnie Polskie SA prężnie rozwijają się na rynku odlewniczym.
  • Wywiad z Prezesem Zarządu Odlewnie Polskie SA Leszkiem Walczykiem
  • Jubileusz 30-lecia Odlewniczej Izby Gospodarczej, autorstwa Witolda Dobosza,
  • Zagadnienia techniczne dotyczące minimalizacji ilości złomu dzięki odlewarkom HPDC bez mechanizmu kolanowego, autorstwa Mauro Fassiny,
  • ZĘBIEC S.A. – opowieść o doświadczeniu, tradycji i rozwoju,
  • Odlewnia Elzamech Sp. z o.o.,
  • Sztuka w służbie odlewnictwa, autorstwa Marka Skowrona,
  • W AGH rozpoczęło działalność studenckie centrum konstrukcyjne,
  • Profesor Jerzy Lis ponownie rektorem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie,
  • Europejski Kongres Gospodarczy 2024.

Mamy nadzieję, ze publikowane materiały spotkają się z zainteresowaniem Szanownych Czytelników i pozwolą na ich wykorzystanie w codziennej działalności.

Tadeusz Franaszek – redaktor naczelny

 

Pliki do pobrania:
Spis treści: Pobierz plik
Streszczenie: Pobierz plik
Opublikowano: 03.07.2024, Redaktor