Przegląd Odlewnictwa 7-8/2021

Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy!

Zaczęły się wakacje, tak wyczekiwane przez wielu z nas, zwłaszcza po tak trudnym czasie, pracy w trybie home office, ograniczeniach w  kontaktach międzyludzkich.

Dla młodzieży wakacje będą na pewno czasem odpoczynku, który jednak dla wielu rozpocznie przygotowania do podjęcia nowych obowiązków na poziomie szkoły średniej lub studiów wyższych. Towarzyszyć temu będzie wybór zawodu. Sprawa bardzo ważna, bowiem dotyczy dorosłego życia i przyszłej ścieżki zawodowej. Dobrze jest, aby wyboru tego dokonywano po poważnym przemyśleniu, mając na uwadze wieloletnie doświadczenia bliskich i biorąc pod uwagę bardzo ważny aspekt-zawód powinno się „kochać”, bo wtedy praca nawet najcięższa jest przyjemnością. Warto mieć to na uwadze. Przedstawiciele branży odlewniczej, która od lat boryka się z brakami kadrowymi cieszyliby się, gdyby jak największa ilość młodzieży „zakochiwała” się w specjalnościach odlewniczych. Przemysł potrzebuje bowiem modelarzy, formierzy i inżynierów odlewników.

Okres wakacyjny, to czas wyciszenia pandemii. Ciągle jednak, nowy rok szkolny/akademicki rozpocznie się w czasie trwania pandemii. Mamy jednak nadzieję, że sygnalizowana czwarta fala pandemii nie przeszkodzi młodym ludziom we wdrażaniu się w nowe środowisko.

Również nasze Stowarzyszenie z dużym niepokojem oczekuje momentu, który pozwoli na udział w Targach ITM Industry Europe i specjalistycznej ekspozycji Forum Focast na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Liczymy, że w tym wydarzeniu, mimo ciągle utrzymujących się obostrzeń związanych z pandemią, uczestniczyć będzie liczne grono przedsiębiorstw odlewniczych
i współpracujących z odlewnictwem. Powodzenie tej imprezy, będzie pozytywnym sygnałem dla odlewnictwa i działalności promocyjnej prowadzonej w tym zakresie. Sygnałem na powrót do bezpośrednich kontaktów biznesowych, za którymi wszyscy mocna tęsknimy.

Kolejnym wydarzeniem targowym, istotnym dla branży odlewniczej będą jesienne Targi METAL. Panujące już nastroje w branży wystawienniczej prezentujemy na łamach tego numeru w wywiadzie z Prezesem Targów Kielce SA – dr Andrzejem Mochoniem.

W zeszycie znajdziecie Państwo również obraz krajowego przemysłu odlewniczego w roku ubiegłym. Statystyka rynku odlewniczego zaprezentowana została przez Stowarzyszenie i Odlewniczą Izbę Gospodarczą, bazując na informacjach z przemysłu. Tłem do analizy była światowa i krajowa produkcja odlewów w roku 2019.

W tym numerze powracamy również do szpalty „Odlewnicza literatura zagraniczna”, która dla wielu stanowiła i mamy nadzieję, że nadal będzie stanowić źródło informacji o zagranicznym rynku odlewniczym, nowościach i innowacjach.

Rozpoczynamy również publikację cyklu artykułów poświęconych Przemysłowi 4.0, autorstwa przedstawicieli Odlewni Polskich SA. Artykuły mają wprowadzić Czytelników w tematykę Przemysłu 4.0 i wskazać możliwe rozwiązania, podejmowane kroki w dążeniu do podnoszenia poziomu automatyzacji i cyfryzacji w przedsiębiorstwach odlewniczych.

Nie można pominąć faktu, że nasz długoletni Członek Wspierający Hüttenes Albertus Polska świętuje 25-lecie istnienia. W tym miejscu jeszcze raz serdecznie gratulujemy tak ugruntowanej i silnej pozycji na rynku, profesjonalnej i oddanej załogi oraz szerokiego grona wiernych i zadowolonych klientów. Zachęcamy Czytelników do zapoznania się z artykułem poświęconym HA  Polska.

Ponadto w zeszycie znajdziecie Państwo:

  •      Eksperci w Unterneukirchen oferują rozwiązania metalurgiczne szyte na miarę,
  •      Disamatic® D5 jest tutaj: wydajność formowania dla dużych odlewów,
  •      Innowacje druku 3D opanują Poznań,
  •      Dlaczego elektrody grafitowe są tak ważne w produkcji stali?,
  •      Otto Junker rozpoczyna ofensywę modernizacyjną urządzeń odlewniczych i do obróbki cieplnej,
  •      Rozwiązanie do szybkich zmian średnicy wylewu w kadziach zatyczkowych.

Zapraszam do lektury Przeglądu Odlewnictwa. Prezentowane artykuły powoli zbliżają nas do normalności, która miejmy nadzieją powróci w ostatnim kwartale bieżącego roku.

Życzę tego wszystkim naszym Szanownym Czytelnikom.

Tadeusz Franaszek  – redaktor naczelny

Pliki do pobrania:
Spis treści: Pobierz plik
Streszczenie: Pobierz plik
Opublikowano: 14.09.2021, Redaktor