Przegląd Odlewnictwa 9-10/2019

Skończyło się lato, a wraz z nim, dokuczliwe upały, dokuczające nie tylko rolnictwu ale również przemysłowi w tym odlewnictwu.

Susza, która dotknęła rolnictwo spowodowała wzrost cen jarzyn i owoców oraz niektórych zbóż a to przeniosło się również na ceny wielu produktów przemysłowych. Susza przypomniała również o ważności gospodarki wodnej i związanej z nią potrzebami po­ważnego traktowania oszczędności zużycia wody inwestowania w tą gospodarkę.

Równocześnie jesień przyniosła odczuwane przez odlewnictwo symptomy obniżania się zapotrzebowania na odlewy, spowodowane zmniejszeniem produkcji w przemyśle samochodowym i maszynowym.

Nie zlikwidowane zostały też problemy związane ze wzrostem cen energii elektrycznej, gazu, brakiem siły roboczej i niestabilne ceny surowców i materiałów.

Wszystkie te sprawy stawiają wiele znaków zapytania na, które brak jest na razie rozwiązań oraz prognoz, które pozwalały by na realistyczne przystąpienie do planowania działalności produkcyjnej na zbliżający się 2020 rok.

Mamy jednak nadzieję że ostatnie dwa miesiące roku wyjaśnią sto­jące przed prognostami znaki zapytania i pozwolą na przygotowanie informacji, które będą mogły być podstawą do przygotowania planów produkcyjnych przez przemysł. Już teraz na tym pesymistycznym tle bardzo optymistycznie brzmi informacja Premiera Morawieckiego, który poinformował że rada ministrów przyjęłą wstępny projekt budżetu na 2020 rok bez tradycyjnej dotąd „ dziury budżetowej”.

Z tą nadzieją nasze Stowarzyszenie przygotowuje XXXIV Wal­ny Zjazd Delegatów oraz kolejny Ogólnopolski Dzień Odlewnika, połączony z Konferencją pt.: „Klucz Do Sukcesu W Odlewnictwie: Automatyzacja, Cyfryzacja, Oszczędność Materiałów i Energii” na których to podsumujemy również kolejny okres działalności.

W zeszycie tym, Szanowni Czytelnicy znajdą tradycyjne informa­cje, reklamy oraz stałe rubryki: Wykaz bieżącej zagranicznej literatury odlewniczej, Kalendarz imprez konferencyjnych i targowych.

Życzymy satysfakcjonującej lektury

Pliki do pobrania:
Spis treści: Pobierz plik
Streszczenie: Pobierz plik
Opublikowano: 19.01.2020, Redaktor