PRZEGLĄD ODLEWNICTWA 11-12’2023

Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy!

Weszliśmy w ostatnie tygodnie kończącego się 2023 roku.

Rok ten jest ostatnim w kolejnej kadencji władz statutowych. Jest to już 87 rok działalności Stowarzyszenia. W tym czasie przeżyliśmy wiele trudnych okresów: odbudowy po pierwszej wojnie światowej, drugą wojnę światową i kolejne lata uzależnienia od wpływów wschodnich. Dopiero ostatnie trzydzieści lat działamy w wolnym kraju i rynkowej gospodarce. Z sukcesem przeszliśmy przez okres transformacji notując dobre wyniki gospodarcze, które zadziwiały partnerów z państw UE oraz USA. W ostatnich latach zmagaliśmy się ze skutkami pandemii Covid-19, najazdu Rosji na Ukrainę, a w rezultacie tych wydarzeń z wysoką inflacją, wysokimi cenami energii, zakłóceniem łańcucha dostaw i spadkiem produkcji odlewów. Wszystkie te wydarzenia miały ogromny, w większości niestety negatywny wpływ na polskie odlewnictwo i firmy działające w odlewnictwie i z nim współpracujące. Odbiło się to również na działalności Stowarzyszenia.

W całym tym okresie nasze Stowarzyszenie współdziałało z polskim odlewnictwem, wspierając je w sprawach, które wymagają interwencji władz państwowych. Koniec 2023 roku nie zamyka pozytywnie wielu spraw i nie należy oczekiwać na ich optymistyczne zmiany. Optymizmu można oczekiwać jedynie z sygnalizowania przez rząd blokad cen paliw, energii oraz wybiórczo cen rynkowych.

Mamy nadzieję, że  wszelkie kłopoty wynikające z zawirowań zarówno politycznych jak i gospodarczych zostaną pozytywnie
i skutecznie rozwiązane.

Mając to na uwadze, doroczne święto, Ogólnopolski Dzień Odlewnika będziemy obchodzić pełni nadziei, licząc że wszystkim nam spełnią się życzenia, którymi hojnie darzymy się wzajemnie.

W minionej kadencji, mimo wielu ograniczeń, staraliśmy się zrealizować uchwały XXXIV Walnego Zjazdu Delegatów, ukazały się wszystkie zeszyty Przeglądu Odlewnictwa, a na jego łamach opublikowaliśmy teksty, które informowały naszych czytelników o ważnych dla odlewnictwa wydarzeniach, nowościach i rozwiązaniach.

Na łamach kończącego rok 2023 zeszytu Przeglądu Odlewnictwa 11–12/2023 publikujemy obszerny artykuł autorstwa Katarzyny Liszki o życiu i działalności Tadeusza Franaszka zatytułowany  „Stowarzyszenie moja druga miłość. Historia trzynastego prezesa STOP”, będący uhonorowaniem Jego wieloletniej działalności na rzecz Stowarzyszenia.

Ponadto w Przeglądzie Odlewnictwa znalazło się opracowanie dotyczące stanu polskiego odlewnictwa i prognoz dotyczących branży, który pozwala na zobrazowanie panujących w odlewnictwie nastrojów.

Zachęcamy również do lektury pozostałych publikacji:

  • Podsumowanie działań Stowarzyszenia w 2023 roku, autorstwa prezesa Tadeusza Franaszka,
  • HOLLOTEX* EG RUNNER ST – lekka alternatywa dla ceramicznych układów wlewowych, teraz dostępna również dla staliwa, autorstwa Andreas Baier i Stephan Giebing,
  • Wilgotność mas klasycznych – czynnik determinujący skłonność do tworzenia przypaleń i wżarć na odlewach żeliwnych, autorstwa Jerzego S. Zycha i Jana Mocka,
  • Wychwyt, wykorzystanie i składowanie dwutlenku węgla: przegląd rozwiązań i perspektywa dla Polski, autorstwa Rafała Dańko, Wojciecha Nowaka, Magdaleny Strojny, Pawła Gładysza,
  • Szczególne znaczenie metali w gospodarce o obiegu zamkniętym, autorstwa R. Deike,
  • Spotkanie Executive Circle branży odlewniczej: udany start,
  • Targi Metal i inne spod znaku „Przemysłowej Jesieni” ponownie zagoszczą w kalendarzu targów Kielce na 2024 rok!

Liczymy, że nadchodzący 2024 rok pozwoli na zwiększenie aktywności gospodarczej całej światowej gospodarki, co przełoży się również na polską gospodarkę i polskie odlewnictwo.

Mamy nadzieję, że kolejny rok przyniesie nam możliwość działania w warunkach pozbawionych jakichkolwiek ograniczeń i pozwoli na organizację i realizację nowych i dotychczasowych działań, a przedsiębiorstwom – naszym potencjalnym Klientom, na wykorzystanie w pełni w swojego potencjału.

Ja, kończąc swoją wieloletnią działalność na stanowisku prezesa Stowarzyszenia Technicznego Odlewników Polskich, wszystkim odlewnikom, członkom STOP oraz współpracownikom naszego Stowarzyszenia bardzo serdecznie dziękuję i życzę dalszej spełnionej aktywności zawodowej.

Tadeusz Franaszek – redaktor naczelny

 

Pliki do pobrania:
Spis treści: Pobierz plik
Streszczenie: Pobierz plik
Opublikowano: 03.01.2024, Redaktor