PRZEGLĄD ODLEWNICTWA 7-8’2023

Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy!

Za nami wakacje, czas urlopów i wypoczynku. W tym roku przebiegły one przy dobrej pogodzie, co sprzyjało spokojnemu odpoczynkowi.

Mamy jednak nadzieję, że prawdziwe lato pozostanie z nami na dłużej, czego oczekują zwłaszcza studenci i Ci, którzy nie zdążyli wykorzystać urlopów i zaznać prawdziwego lata.

Zakończenie wakacji, rozpocznie bardzo ważny okres aktywności inżynierskiej. Rozpoczną się wówczas przygotowania do Światowego Kongresu Inżynierów, który odbędzie się w Pradze.

W wydarzeniu tym z pewnością  wezmą udział również polscy inżynierowie.

W naszym Stowarzyszeniu, okres powakacyjny będzie aktywnie wykorzystany do przygotowania  XXXV Walnego Zjazdu Delegatów STOP. Jesteśmy przekonani, że w czasie tego Zebrania wybrane zostaną nowe Władze, które skutecznie rozpoczną działalność w styczniu 2024 roku. Tegoroczny Walny Zjazd Delegatów STOP odbędzie się 14 grudnia 2023 roku w Krakowie, w przeddzień Ogólnopolskiego Dnia Odlewnika.

Prace te nie przeszkodzą w bieżących działaniach stowarzyszenia, w tym związanych z wydaniem kolejnych numerów Przeglądu Odlewnictwa oraz bieżącej działalności statutowej i gospodarczej.

W bieżącym zeszycie polecamy uwadze Szanownym Czytelnikom artykuł pt.: „Wychwyt, wykorzystanie i składowanie dwutlenku węgla: przegląd rozwiązań i perspektywa dla Polski” autorstwa Wojciecha Nowaka, Magdaleny Strojny, Pawła Gładysza i Marka Ściążko. Mamy nad zieję, że artykuł ten zachęci część z Państwa, przedstawicieli odlewni do udziału w bezpłatnym seminarium nt. „Wychwyt i magazynowanie dwutlenku węgla. Raportowanie emisji śladu węglowego – Odlewnictwo” organizowanym przez nasze Stowarzyszenie, Centrum Energetyki AGH oraz Wydział Odlewnictwa AGH. Więcej informacji
o wydarzeniu znajdziecie Państwo w bieżącym zeszycie.

Ponadto zapraszamy do lektury sprawozdań z minionych wydarzeń, istotnych dla naszej branży, w tym:

Międzynarodowe Sympozjum „Nowe trendy w obróbce materiałów metalowych” – IV edycja, Budapeszt 16-18 maja 2023 r.,

ITM Industry Europe 2023. Transformacja wyzwaniem dla przemysłu,

GIFA 2023. Najlepsze wyniki, rozmowy na najwyższym poziomie oraz najlepsza atmosfera na The Bright World of Metals w Düsseldorfi,

Zapoznanie młodych naukowców ze światowym przemysłem odlewniczym,

Medal WFO Józefa Suchego za zasługi dla WFO,

International Conference MS&IA Modern Steels & Iron Alloys,

XXIX Międzynarodowa Konferencja Naukowa Odlewników Polskich, Czeskich i Słowackich „WSPÓŁPRACA 2023”,

European Foundry Women’s Award 2023 – otrzymała Profesor Annalisa Pola z Uniwersytetu w Brescia.

Mamy nadzieję, że prezentowane materiały, również najnowsze wiadomości z kraju i świata zainteresują Państwa i stanowić będą dobrą lekturę.

Tadeusz Franaszek – redaktor naczelny

 

Pliki do pobrania:
Spis treści: Pobierz plik
Streszczenie: Pobierz plik
Opublikowano: 19.09.2023, Redaktor