Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy!
Za nami wakacje, czas urlopów i wypoczynku. W tym roku przebiegły one przy dobrej pogodzie, co sprzyjało spokojnemu odpoczynkowi.
Mamy jednak nadzieję, że prawdziwe lato pozostanie z nami na dłużej, czego oczekują zwłaszcza studenci i Ci, którzy nie zdążyli wykorzystać urlopów i zaznać prawdziwego lata.
Zakończenie wakacji, rozpocznie bardzo ważny okres aktywności inżynierskiej. Rozpoczną się wówczas przygotowania do Światowego Kongresu Inżynierów, który odbędzie się w Pradze.
W wydarzeniu tym z pewnością wezmą udział również polscy inżynierowie.
W naszym Stowarzyszeniu, okres powakacyjny będzie aktywnie wykorzystany do przygotowania XXXV Walnego Zjazdu Delegatów STOP. Jesteśmy przekonani, że w czasie tego Zebrania wybrane zostaną nowe Władze, które skutecznie rozpoczną działalność w styczniu 2024 roku. Tegoroczny Walny Zjazd Delegatów STOP odbędzie się 14 grudnia 2023 roku w Krakowie, w przeddzień Ogólnopolskiego Dnia Odlewnika.
Prace te nie przeszkodzą w bieżących działaniach stowarzyszenia, w tym związanych z wydaniem kolejnych numerów Przeglądu Odlewnictwa oraz bieżącej działalności statutowej i gospodarczej.
W bieżącym zeszycie polecamy uwadze Szanownym Czytelnikom artykuł pt.: „Wychwyt, wykorzystanie i składowanie dwutlenku węgla: przegląd rozwiązań i perspektywa dla Polski” autorstwa Wojciecha Nowaka, Magdaleny Strojny, Pawła Gładysza i Marka Ściążko. Mamy nad zieję, że artykuł ten zachęci część z Państwa, przedstawicieli odlewni do udziału w bezpłatnym seminarium nt. „Wychwyt i magazynowanie dwutlenku węgla. Raportowanie emisji śladu węglowego – Odlewnictwo” organizowanym przez nasze Stowarzyszenie, Centrum Energetyki AGH oraz Wydział Odlewnictwa AGH. Więcej informacji
o wydarzeniu znajdziecie Państwo w bieżącym zeszycie.
Ponadto zapraszamy do lektury sprawozdań z minionych wydarzeń, istotnych dla naszej branży, w tym:
Międzynarodowe Sympozjum „Nowe trendy w obróbce materiałów metalowych” – IV edycja, Budapeszt 16-18 maja 2023 r.,
ITM Industry Europe 2023. Transformacja wyzwaniem dla przemysłu,
GIFA 2023. Najlepsze wyniki, rozmowy na najwyższym poziomie oraz najlepsza atmosfera na The Bright World of Metals w Düsseldorfi,
Zapoznanie młodych naukowców ze światowym przemysłem odlewniczym,
Medal WFO Józefa Suchego za zasługi dla WFO,
International Conference MS&IA Modern Steels & Iron Alloys,
XXIX Międzynarodowa Konferencja Naukowa Odlewników Polskich, Czeskich i Słowackich „WSPÓŁPRACA 2023”,
European Foundry Women’s Award 2023 – otrzymała Profesor Annalisa Pola z Uniwersytetu w Brescia.
Mamy nadzieję, że prezentowane materiały, również najnowsze wiadomości z kraju i świata zainteresują Państwa i stanowić będą dobrą lekturę.
Tadeusz Franaszek – redaktor naczelny