Przegląd Odlewnictwa 3-4/2022

Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy!

Rozpoczynając zeszytem 1–2/2022 kolejny rok wydawniczej działalności, byliśmy przekonani, że wychodząc z dwuletniego epidemiologicznego reżimu związanego z epidemią Covid-19, nadchodzi czas dający możliwości normalnej pracy zawodowej i stowarzyszeniowej. Tak się jednak nie stało. W dniu 24 lutego 2022 roku doszło do rozpoczęcia wojny pomiędzy Ukrainą, a Rosją.

Wojna ta spowodowała emigrację mieszkańców Ukrainy, głównie do Polski. Równocześnie z Polski wyjechało wielu mężczyzn – Ukraińców, którzy w czasie pokoju pracowali w Polsce.

Napaść Rosji na Ukrainę poza tragedią milionów mieszkańców Ukrainy przynosi wiele poważnych problemów całej gospodarce światowej, których w zakresie dostępności i cen materiałów i paliw nie będzie łatwo opanować.

Dodatkowym problemem jest inflacja, która dotkliwie dotyka praktycznie wszystkie kraje świata. To  zjawisko, którego nie da się  łatwo i szybko zlikwidować.

Wszystko to powoduje problemy z utrzymaniem łańcuchów dostaw oraz stabilizacją produkcji.

Powstała w wyniku konfliktu zbrojeniowego sytuacja tworzy szereg przeszkód, które w znaczny sposób wpływać będą na otoczenie, w którym przyszło nam żyć i działać.

Mimo tego, chcielibyśmy realizować nasze plany oraz zadania, które wprowadziliśmy do realizacji w 2022 roku.

Zeszyt 3–4/2022 Przeglądu Odlewnictwa poświęcony został głównie tematyce odlewnictwa metali nieżelaznych, co wynikało z przyjętego Media Planu. Zeszyt ten redystrybuowany będzie na XIV Międzynarodowej Konferencji „Innowacje w Odlewnictwie Ciśnieniowym„ oraz Targach Euroguss 2022. W zakresie problematyki odlewnictwa metali nieżelaznych w zeszycie znajdziecie Państwo:

  • Krótszy czas cyklu. Poprawa jakości detali i dłuższe życie formy – Frech Tools Poland prezentuje FLM® – połączenie chłodzenia konformalnego z mikrosprayingiem w cenie formy standardowej,
  • Odlewnictwo aluminium wobec popandemicznej rzeczywistości
    i konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Wywiad z prezesem Zarządu Silum
    Sp. z o.o. – Wiesławem Walczakiem oraz prezesem Zarządu  P.I.W. Wifama-Prexer Sp. z o.o. – Piotrem Nyczem,
  • Aluminium i metale nieżelazne w 2021 roku. Historyczne rekordy cen, zachowanie się rynku i wstępne przewidywania na 2022 rok, autorstwa Massimo Grifone,
  • Ogromne podekscytowanie spotkaniem branży odlewnictwa ciśnieniowego.

Ponadto w zeszycie prezentujemy:

  • Linde MH stawia na solidną odlewniczą wersję śrutownicy wirnikowej zawieszkowej z posuwem ciągłym,
  • Z dziejów Odlewni Braci Evans w Warszawie (Cz. 2), autorstwa Marka Skowrona,
  • Walne Zgromadzenie Członków Odlewniczej Izby Gospodarczej, autorstwa Witolda Dobosza.

Mając na uwadze konflikt zbrojny w Ukrainie w zeszycie 3-4/2022 Przeglądu Odlewnictwa przygotowano dział „Przemysł w obliczu wojny”, w którym prezentujemy wpływ konfliktu na gospodarkę oraz podejmowane przez firmy działania, w obszarze pomocy oraz przeciwdziałania negatywnym skutkom wojny.

Mamy nadzieje, że publikowane materiały będą pomocne w pokonywaniu bieżących trudności w dobrym zdrowiu i w nadziei, że przezwyciężymy przeciwności niezależnych od nas zrządzeń losu.

Tadeusz Franaszek  – redaktor naczelny

 

Pliki do pobrania:
Spis treści: Pobierz plik
Streszczenie: Pobierz plik
Opublikowano: 29.06.2022, Redaktor